Myšlienka "zero waste" (nulový odpad) pochádza z Veľkej Británie, a vymyslela ju žena menom Bea Johnson. Idea vyplýva z názvu, no mnohým možno nie je jasné, ako je možné týmto spôsobom pomôcť životnému prostrediu. V kontajneroch neraz končia veci, ktoré nie je možné recyklovať, ani zlikvidovať – dobrým príkladom sú plasty. Tie sa váľajú na skládkach, ktorých počet stále rastie, alebo v horších prípadoch ich ľudia vyhadzujú do riek, morí či inde do prírody. Takáto bezohľadnosť škodí najmä zvieratám, ktoré môžu smeti ľahko prehltnúť, a zahynúť. Verím, že nikto z vás si nepraje, aby boli takéto scenáre na dennom poriadku, a chcete túto situáciu zmeniť.
Hlavnými zásadami tohto životného štýlu je takzvaných 5R:
1. REFUSE
Odmietni to, čo nepotrebuješ – najčastejšie sa jedná o rôzne reklamné letáky, nálepky, či iné zbytočnosti, ktoré poväčšine končia v koši.
2. REDUCE
Zredukujte svoj odpad. Nakupujte nebalené potraviny, alebo zabalené do rozložiteľných materiálov. Noste so sebou vlastnú platenú tašku, vrecúška na pečivo a ovocie. Poobzerajte sa, či sa vo vašom meste náhodou nenachádza obchod predávajúci potraviny bez obalu. Na Slovensku sa ich už vyskytuje mnoho, možno je jeden z nich práve vo vašom meste.
3. REUSE + REPAIR
Použite znovu to, čo sa dá a oprav to, čo je pokazené. Jednorazové produkty sú veľkým znečisťovateľom, preto sa snažte vždy zvoliť viackrát použiteľnú alternatívu. Jedná sa najmä o plastové príbory, poháre, taniere, slamky, vatové tyčinky na čistenie, vatové tampóny a podobne. Ak sa vám nejaká vec pokazí, nemusíte ju hneď vyhodiť, často je možné veľmi ľahko ju opraviť. Je len potrebné nájsť človeka, ktorý sa danej oblasti venuje.
4. RECYCLE
Recyklujte. Tento krok prichádza na rad až štvrtý, preto sa zamerajte hlavne na tie prvé, aby ste sa vyhli ďalším fázam, ktoré viac smerujú k tvorbe odpadu.
5. ROT
Skompostujte zvyšok. Bioodpad odseparujte do kontajnera na biologicky rozložiteľný odpad, alebo si vytvorte kompost.
Napriek tomu, že znie celá táto myšlienka krásne, je dosť nereálne dosiahnuť ju. Všetko chce svoj čas a tieto kroky je náročné zaradiť do bežného života zo dňa na deň. Ak na to však pôjdete postupne, a budete si uvedomovať svoje činy, planéta sa vám za to odvďačí. Majte na pamäti, že každý z nás má na planétu vplyv, a teda každá snaha sa cení.