LOW FODMAP diéta nie je určená na chudnutie. Tento spôsob stravovania vám ale môže pomôcť s tráviacimi ťažkosťami. Hovoríme napríklad o nafukovaní, bolestiach brucha, alebo zlým pocitom na žalúdku. Ak takéto ťažkosti nemáte, na LOW FODMAP diétu radšej zabudnite. namiesto toho, aby vám pomohla, by ste si skôr iba poškodili.
Podstatou tejto diéty je konzumácia potravín, ktoré nepatria na zoznam FODMAP. Tu je krátke vysvetlenie tejto skratky, ktorá pochádza z anglických slov.
F– fermentable ( fermentovateľné )
O– oligo (oligo di )
D– di-
M– monosaccharides ( monosacharidy)
A– and ( a )
P– polyols ( polyoly )
Spomínané látky v našom tráviacom ústrojenstve môže spôsobovať niektorým ľuďom problémy. Každý z nás ich má v podstate problém stráviť. Organizmus niektorých si s tým však vedia ako tak poradiť.
Ako vyzerá LOW FODMAP diéta
Základom tejto diéty je to, aby ste zo svojej stravy vynechali potraviny s vysokým obsahom spomínaných látok. Tých je v skutočnosti viac než dosť. Patrí medzi ne napríklad i pšenica, mliečne výrobky a mnoho druhov zeleniny a ovocia. Na druhej strane ale poznáme tiež dostatok potravín, ktoré si môžete dopriať v hojnom množstve.
ZELENINA : cuketa, baklažán, paprika, mrkva, kel, kukurica, paradajky…
OVOCIE: jahody, ananás, mandarínky, kivi, pomaranče, limetky…
Ostatné potraviny:hnedá ryža, pšeno, quinoa, tofu, vajcia, semená a orechy, čedar a feta syr…
Pri tejto diéte, by ste sa mali vyhnúť aj konzumácii alkoholu. Ak si raz za čas budete predsa len chcieť dať za pohárik, neublíži vám vodka, alebo gin. Samozrejme v rozumnej miere a nie každý deň.
Čo spôsobuje problémy vám
Je taktiež veľmi dôležité, aby ste zistili, ktoré potraviny spôsobujú problémy práve vám. Môže sa totiž pokojne stať, že aj keď budú patriť na zoznam „zakázaných“, nebudú pre vás problematické. Z tohto dôvody, by ste si preto mali pozorne všímať, ako sa cítite po konzumácii konkrétnych potravín.