Smaragdy – tie najvzácnejšie majú sýto zelenú farbu (z gréčtiny, smaragdos – zelený kameň). Svetlo zelené a modro zelené nie sú až tak vzácne. Za svoje sfarbenie vďačia chrómu. Niektoré smaragdy, s vynikajúcou farbou, leskom a čistotou sú drahšie ako rovnako veľké diamanty. V prírode sa nájdu aj svetlo zelené, žlto zelené a modro zelené odtiene. Stále sa jedná o smaragd, ale už nie tak kvalitný a vzácny. Tieto farebné odtiene vznikli prímesou iných prvkov – najčastejšie to je vanád a železo.
Najväčšie náleziská týchto zelených kamienkov sú v Rakúsku, Rusku, Kolumbii (tu je vraj až 150 smaragdových nálezísk), Brazílii, Afrike, Indii a Pakistane.
Liečivá sila
Tomuto drahokamu sa pripisujú magické a liečiteľské schopnosti. Je považovaný za kameň múdrosti a ako talizman ochráni pred nešťastím nie len svojho majiteľa ale aj jeho domov. Stačí ho v dome len vhodne umiestniť a ochrana Vášho príbytku je zaistená.
Smaragd by sa mal nosiť len keď potrebujete jeho liečivú silu. Pomáha prekonať životné nešťastia. Posilňuje srdce, je vhodný pri nespavosti, zmierňuje reumu a cukrovku, znižuje krvný tlak a lieči všetky druhy zápalov. Jeho zelená farba má upokojujúci účinok.
V súčasnej dobe si dávajte pozor pri kúpe smaragdu. Moderná technológia už dokáže vytvoriť aj umelé smaragdy. Rozoznať ich nie je pre laika možné, preto pri kúpe smaragdu trvajte na certifikáte pravosti, kde by malo byť napísané či je smaragd pravý, alebo umelý.
Najdrahšie a najväčšie smaragdy na svete
Najväčší smaragd na svete má váhu 7,5 kg a našiel sa v Brazílii. Druhé miesto patrí 4,8 kg vážiacemu smaragdu z Afriky.
Najdrahší smaragdový šperk – platinový prsteň s 18,04 karátovým smaragdom sa predal tento rok (2017) za 5,5 miliónov dolárov. Je to najvyššia suma, aká kedy bola ponúknutá v prepočte za karát smaragdu. Táto cena prekonala držiteľa rekordu – 23,46 karátová smaragdová brošňa, ktorá kedysi patrila Elizabeth Taylor sa na dražbe predala za 6,6 miliónov dolárov.