Krásny a žiarivý úsmev je snom nie jedného z nás. Na naše zuby vplýva množstvo faktorov. Jedlo, nápoje, fajčenie a samozrejme i správna starostlivosť. ak naše zuby získajú nepeknú farbu, mnohokrát siahneme po bieliacich výrobkoch, ktoré si kúpime v drogérií a v tom lepšom prípade, v lekárni. Dajte so však pozor. Niektoré z nich vám zuby vôbec nevyčistia, iné dokonca poškodia zubnú sklovinu a ďasná.
Ak sa už pre nákup týchto produktov rozhodnete, kupujte ich radšej v lekárni.Aj keď ani tam nemusia byť všetky bezpečné. Poraďte sa dopredu so svojim zubárom, alebo s lekárnikom. Dôležité je ich zloženie. Niektoré obsahujú agresívne chemické látky, ktoré vás síce zbavia povlaku, ale spolu s ním odstraňujú a poškodzujú i zubnú sklovinu. Ďalším nevhodným prídavkom sú drsné mikročastice. Tie sú určené na obrusovanie povrchu zubov. Pôsobia podobným spôsobom, teda poškodzujú povrch zubov, ale i ďasná. Nezabúdajte na to, že vyššia cena nie je zárukou kvality. Naopak ani príliš lacné produkty nie sú tou najlepšou voľbou. Okrem poškodenia zubov, vám pravdepodobne nepridajú ani na kráse.
Najbezpečnejším, ale i drahším riešením, je bielenie zubov priamo v zubnej ambulancii.Tento spôsob nepoškodí vašej ústnej dutine a navyše dosiahnete dlhodobý efekt. Spôsobov existuje viacero. Jednám z nich je pieskovanie, pri ktorom sa používajú najme dve látky, a to peroxid vodíka a takzvané bikarbonáty. Ide o asi ten najšetrnejší spôsob. Na bielenie sa však používajú aj špeciálne gély.
Pomôcť si viete aj rôznymi babskými receptami. Zuby si môžete raz za čas umyť sódou bikarbónou, alebo citrónovou šťavou. Zrieďte ich s malým množstvom vody naneste na zubnú kefku. Efekt sa síce nedostaví po prvom umytí, ale ide o neagresívne riešenie. Ak budete trpezliví, a vydržíte niekoľko dní, vaše zuby budú opäť krásne biele.